Halovīns ir tradīcija ar vēsturiskām saknēm, kuras izcelsme meklējama gan pagāniskajās kultūrās, gan it kā “kristīgajā”, kā apgalvo kādas no konfesijām. Šo svētku būtība ir tumšās garu pasaules, okultisma, nāves svinēšana. Neviena no Halovīnā piekoptajām ierastajām darbībām nav nevainīga, katra no tām sevī slēpj dēmoniskas un pilnībā nebibliskas paražas. Lai gan lielākā daļa cilvēku šo visu uztver kā “kopīgu jautrību” baiļu atmosfērā un gatavi tai tērēt lielu naudas summu, tomēr izcelsmei un simboliem ir nozīme.
Seno ķeltu svētku tradīcija paredzēja, ka 31.oktobris ir laiks, kad mirušo gari iznāk klejot pa pasauli un tiem līdzi nāk arī ļaunie gari, no kuriem vajag izvairīties. Tāpēc tika kurināti lieli ugunskuri, veikta upurēšana, pārģērbšanās par ļaunajiem gariem, zīlēšana un ēdiena pieprasīšana, lai ziedotu to dievībām un gariem. Ja mājas īpašnieks atteicās ziedot, viņš tika priesteru nolādēts.
Latviešu folktorā pieņemtā, viena no baltu tradīcijām ir “veļu laiks”. Tas ir laiks, kad tika klāti galdi “veļiem” jeb mirušo gariem, lai tie nenāktu mājās, bet mielotos ar ēdienu kaut kur ārpusē. Pretējā gadījumā šie gari sāktu mocīt cilvēkus. Cilvēki pārģērbās par dažādiem dzīvniekiem un nāvi, un devās pie kaimiņiem (ķekatas, budēļi), kur sagaidīja labvēlību tos ielaižot, bet ja nē, tad bija tiesīgi nodarīt skādi īpašumam.
Tradīcija, ko Romas katoļu baznīca pasludinājusi par kristīgu, saistīta ar laiku, kad Senajā Romā mocekļu nāvē mira daudz ticības liecinieku. Viņu nāves tika pieminētas. Ar laiku šī tradīcija kļuva par neatņemamu katoļu baznīcas sastāvdaļu un Pāvests Gregorijs IV to nosauca par Visu svēto dienu, kad par mirušajiem tika teiktas lūgšanas, liktas svecītes, pieminētas mirušo dvēseles (ieslodzītas šķīstītavā). Šī tradīcija saplūda ar tajā teritorijā esošo pagānisko tradīciju, tāpēc nereti Halovīnu uzskata par kristietībā balstītu aktivitāti.
19.gs. Halovīna tradīcija nokļuva ASV ar īru un britu imigrantiem. Tur šie svētki ieguva jaunus apgriezienus, kļūstot teju vai par nacionālajiem svētkiem. Tie ir par pamatu iespaidīgam mārketingam, cukura patēriņam un baiļu izraisītām traumām.
Halovīna atpazīstamākais simbols ir ķirbis, kurā tiek izgrebta seja, ielikta svecīte. Tomēr tā nav tikai dekorācija. Tā izcelsme meklējama teikā par viltīgu, ļaunu jaunekli Džeku, kurš apmānījis pat velnu, bet debesīs arī nav uzņemts, tāpēc nolemts klaiņošanai pa pasaules ēnainajām vietām. Viņa vienīgā gaisma bijusi izgrebts rācenis ar ogli tajā. Amerikāniskā kultūra ieviesa ķirbi, kā labu alternatīvu. Viena no šī simbola nozīmēm ir aizbaidīt ļaunos garus. Tomēr katoļu baznīca tai piešķir šādu nozīmi – izgrebtā seja simbolizē mirušos, svecīte iekšā – aizlūgumu par tiem, kas ieslodzīti šķīstītavā.
Šajā vakarā bērni pārģērbjas par spokiem, raganām, miroņiem, dažādiem monstriem un mošķiem un staigā pa mājām, prasot cilvēkiem saldumus. Šķiet, ikvienam kristietim, kaut nedaudz padomājot, ir skaidrs, ka īsti kristīgi jau šie svētki nav. Tādēļ turpmāk par dažiem iemesliem, kādēļ mums nevajadzētu tos svinēt:
– Dievs ir dzīvības Dievs, bet halovīni fokusējas uz nāvi. Vai mums vajadzētu svinēt svētkus, kuros cilvēki pārģērbjas par mirušiem zombijiem?
– Bībele aicina nolikt pie malas visus tumsas darbus (Rom 13:12), kā arī uzsver, ka gaismai nav nekā kopīga ar tumsu (2kor 6:14). Vai tiem, kurus Kristus sauc par pasaules gaismu, vajadzētu svinēt tumsu – okulto, ļaunumu, nāvi?
– Kā kristieši, mēs esam atbrīvoti no bailēm, un zinām, ka bailes nav no Dieva. Bailes paralizē, nobloķē ticību, padara par upuri… Bailes ir ienaidnieka ierocis. Vai mums vajadzētu svinēt svētkus, kuru pamatā ir baiļu radīšana cilvēkos?
– Dievs savā Vārdā skaidri atklāj, ka Viņam nav nekā kopīga ar burvestībām un maģiju (5Moz 18:10). Vai mums ir jābūt kam kopīgam ar lietām, kas apjūsmo un slavina buršanos un maģiju?
– Kāds teiks, ka tas taču ir tik jauki – saģērbt savus bērnus par raganām, vampīriem un staigājošiem līķiem. Bet vai tad tas nav arī demoniski?
– Daži teikts: “Mans bērns ģērbsies piedienīgā kostīmā. Viņš pārģērbsies, piemēram, par ugunsdzēsēju. Kādēļ lai viņš nepiedalītos svētkos?” Dieva Vārds māca, lai mēs būtu gudri uz labu un bez viltus pret visu ļauno (Rom 16:19). Ļaujot bērnam piedalīties halovīnos smukākā kostīmā, mēs dodam bērnam neskaidru mājienu, ka no vienas puses mēs nevēlamies, lai viņš piedalās ļaunuma svinībās, bet no otras – lai bauda šos svētkus. Kādu vēsti tad viņš saņem?
– 2kor 6:17 “Nošķirieties no tiem… neaiztieciet neko, kas ir nešķīsts…” Vai Dievs nevēlas, lai Viņa bērni būtu nošķirti no grēka un ļaunuma? Dieva Vārds bieži runā par to, ka mums, Dieva bērniem, ir jādzīvo svētas dzīves. Svēts nozīmē – tīrs, nošķirts no visa, kas ir nešķīsts, netīrs vai nepilnīgs.
– Vai tas vien, ka tev rodas jautājums: “Vai šie svētki gadījumā nav kaut kas nepareizs?” nav pietiekošs mājiens, ka kaut kas nav īsti kārtībā? Līdzīgi kā turpināt grēkot, zinot ka tas nav pareizi un iekšējā balss tev saka: “Pārtrauc!”
– Noslēgumā mēs varētu sev pajautāt – vai halovīni dod godu Dievam? Ja atbilde ir “NĒ”, tad tas ir skaidrs signāls, ka kristiešiem nevajadzētu svinēt šos svētkus.
No malas halovīni izskatās stilīgi un, mediju ietekmē, noteikti ļoti saistoši, interesanti un ieintriģējoši. Laikā, kad pat psihologi apgalvo, ka halovīna vakars ir sava veida treniņš baiļu pārvarēšanā, kā arī lielisks veids bērnu socializēšanai, mums jābūt vērīgiem un Dieva Vārda gaismā kritiski jāizvērtē, vai tas, ko mums uzspiež globalizācija, ir tiešām kas pieņemams.
Kā man rīkoties šajos halovīnos?
Ja esi viens no tiem cilvēkiem, pie kuru durvīm pieklauvē mazie līķīši un raganiņas, uzdāvini viņiem iespēju dzirdēt par Jēzu! Viņi klauvē pie tavām durvīm, lai kaut ko saņemtu. Uzdāvini viņiem pašu labāko.
Jūs esat pasaules gaišums; pilsēta, kas stāv kalnā, nevar būt apslēpta. Sveci iededzinājis, neviens to neliek zem pūra, bet lukturī; tad tā spīd visiem, kas ir namā. Tāpat lai jūsu gaisma spīd ļaužu priekšā, ka tie ierauga jūsu labos darbus un godā jūsu Tēvu, kas ir debesīs. (Mat 5:14-16)
Avoti: Why Christians absolutely should not celebrate halloween
www.britannica.com
folklora.lt
Skaties Dāvida Gleškes video par helovīnu tēmu
Skaties ATMOŠANĀS raidījumu par Helovīniem